فروشگاه عینک آی کالا

جستجوی سریع

چرا کودکان باید عینک آفتابی بزنند؟


چرا کودکان باید عینک آفتابی بزنند؟

تصوّر غلطی که عینک آفتابی را فقط و فقط جزئی از مد و فشن و ظاهر افراد می داند باعث از دست رفتن و یا مختل شدن دید بسیار از انسان ها مخصوصا کودکان شده کودکان را نباید نادیده گرفت، چشم آن ها از افراد بالغ بسیار آسیب پذیرتر است و اگر این مساله در کودکی مورد توجه قرار نگیرد، بیماری های چشم در بزگرسالی گریبانگیر آن ها خواهد شد.

 

چرا کودکان باید عینک آفتابی بزنند؟

جنبه ی پیروی از مد روز و فشن آنقدر که بزرگترها را برای زدن عینک آفتابی تحریک می کند برای کودکان مهم نیست. امّا به این دلیل که کودکان به دلیل بازی در محیط های باز بیشتر در معرض تابش مستقیم نور آفتاب و اشعه های مضرّ فرابنفش (UV) ساطع شده از خورشید هستند، لزوم استفاده از عینک آفتابی برای آن ها حتّی بیشتر از بزرگسالان حس می شود، اگر چه در تصوّر عوام عکس این مطلب صادق است.

بعضی کارشناسان می گویند که بیش از نیمی از قرارگیری هر فرد در معرض تابش اشعه ی مضرّ UV می تواند پیش از 18 سالگی او رخ دهد.  دیگر محقّقین که بر روی اثرات تابش UV بر روی ابتلا به سرطان پوست تحقیق می کنند این عد را برای افراد زیر 18 سال زیر 25 درصد می دانند).

با توجّه به اینکه در معرض تابش UV بودن باعث ابتلا به آب مروارید و دیگر بیماری های چشم می شود، پس هیچگاه برای استفاده ی کودکان از یک عینک مناسب و باکیفیت آفتابی زود نیست.

تابش اشعه ی UV تنها خطری نیست که نور آفتاب برای چشم انسان به وجود می آورد، بلکه طبق نتایج اخیر تحقیقات پزشکان قرار گیری بلند مدّت در معرض نور پرقدرت مرئی (HEV) که آن را نور آبی می نامند نیز با گذشت زمان چشم را دچار مشکلات عدیده ای می کند.

چشمان یک کودک نسبت به یک آدم بزرگسال بیشتر به اشعه های UV و HEV حسّاس است چرا که لنزی که باید این اشعه های پرقدرت را فیلتر کند در چشم کودکان هنوز درست رشد نکرده و قوی نشده است. هرچه سنّ کودک کمتر باشد این خطر برای او بیشتر است و هرچه کودک زودتر شروع به زدن عینک آفتابی مناسب کند این عمل از سوی والدین او عملی هوشمندانه تر و آینده نگرانه تری به حساب می آید.

همچنین، جالب است بدانید که این اشعات مضر در نقاط مرتفع و گرمسیری و در محیط هایی که بازتاب نور شدیدتر است (مانند نقاط برفی، مناطقی که در کنار آب دریا یا رودخانه ها هستند و یا سواحل ماسه ای) بیشتر چشم کودکتان را تهدید می کنند و یک عینک آفتابی محافظ در این نقاط بیشتر به سلامت چشم او کمک می کند.

رنگ عدسی عینک آفتابی کودکان باید چگونه باشد؟

رنگ اصلاً نقش مهمّی را در این مساله ایفا نمی کند، همین که پشم پزشک کودکتان عدسی عینک آفتابی خریداری شده برای او را تایید کند و بگوید که این عدسی صد در صد از اشعات مضر ساطع شده از نور آفتاب را فیلتر می کند کاملاً کافیست.

اغلب عدسی های آفتابی ای که جلوی اشعه ی HEV را می گیرند به رنگ کهربایی و مسی هستند. کنتراست رنگ این نوع عدسی ها در تقابل با نور شدید آفتاب هنگام ورزش یا دوچرخه سواری کودک خود به خود بالا می رود و محافظت از چشم را افزایش می دهد.

 

مدل عینک آفتابی ای که برای کودک خریداری می کنیم باید چگونه باشد؟

همه گونه مدلی، از جمله گرد، بیضی، مستطیلی، مربّعی و... می تواند برای کودکان مناسب باشد ولی از آنجایی که طبق بررسی روانشناسان کودک، کودکان علاقه دارند تا شبیه والیدن خود یا بزرگترها لباس پوشیده و رفتار کنند و این کار باعث افزایش اعتماد به نفصشان می شود، لذا کمپانی های عینک سازی طیّ سال های اخیر تمایل به ساخت عینک های به اشکال بزرگسالانه و کلاسیک برای کودکان پیدا کرده اند و تهیه کردند چنین عینک هایی برای کودکمان هنگامی که در نور آفتاب بازی می کند ه متاثیر روانی مثبت بر روی او دارد و هم از چشم او محافظت می کند.

 

جدیدترین محصولات

ZE730
450000 تومان
Vinti - 7010
600000 تومان
gv-4295
685000 تومان
fibonacci - 8608
200000 تومان
مشاهده محصولات بیشتر